Szczotkowanie kamienia
Szczotkowanie kamienia to obróbka mechaniczna podobna do polerowania, dzięki, której uzyskuje się delikatnie chropowatą i antypoślizgową fakturę, efekt jej zawsze zależny jest od wyjściowej faktury kamienia i etapu, na jakim zakończono obróbkę. Szczotkowanie kamienia naturalnego odbywa się z zastosowaniem ściernic określanych szczotkami, które cechują się elastycznym nylonowym włosiem, w którym zatopione zostały elementy ścierające.
Sam proces składa się najczęściej z kilku etapów takich jak:
- szczotkowanie zdzierające
- szczotkowanie szlifujące
- szczotkowanie półpolerujące
Szczotkowanie pozwala mechanicznie (bez użycia impregnatu, a więc zabiegów chemicznych) wydobyć barwy kamienia, pozwala również na uzyskanie bardziej intensywnych barw, wysycając kolor minerałów. Szczotkowane kamienienie mają głębokie nasycenie barw i matową powierzchnię, zyskują właściwości antypoślizgowe, przy czym są stosunkowo gładkie. Można powiedzieć, że przypominają stare kamienne posadzki, stąd często proces szczotkowania określany jest też jako antykowanie. Antykowane powierzchnie wyglądają mniej nowocześnie, niż polerowane i dlatego świetnie nadają się np. na parapety lub blaty wszędzie tam gdzie potrzeba stonowanego, niebłyszczącego wyglądu.
Gdzie sprawdzi się kamień szczotkowany?
Plusem kamienia szczotkowanego jest jego duża uniwersalność zastosowania. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się do wykańczania za jego pomocą:
- zewnętrznych i wewnętrznych stopni schodów
- parapetów okiennych
- ścian oraz elewacji budynków
- podłóg i posadzek, zwłaszcza w łazienkach oraz budynkach, w których występuje duże natężenie ruchu
- blatów w kuchniach i łazienkach