Polerowanie kamienia
Jedną z technik stosowanych, aby nadać kamieniom pożądany wygląd jest ich polerowanie. Polega na wyrównaniu powierzchni kamienia, szlifowaniu powierzchni płyty kamiennej przy użyciu tzw. wagonów szlifierskich, półpolerowaniu powierzchni kamienia oszlifowanego i w końcu na polerowaniu na lustrzany połysk, szlachetny blask. Polerowanie kamienia naturalnego jest procesem szczególnie ważnym zwłaszcza w przypadku elementów narażonych na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci we wnętrzach, ścieranie czy plamy.
Polerowany kamień jest idealnie gładki, co zapobiega jego pęknięciom i mikrouszkodzeniom, ma jednolity wygląd, bez żadnych rys widocznych gołym okiem. Dzięki gładkości nie przylega do niego brud, łatwo utrzymać go w czystości. Taki kamień ma bardzo wysoki połysk, doskonale odbija światło, ma to miejsce zwłaszcza w przypadku granitów, kwarcytów i marmurów. Polerowanie powoduje też głębokie nasycenie barw.
Gdzie stosuje się polerowany kamień?
Polerowanie kamieni szczególnie sprawdza się w przypadku elementów wykończenia elewacji, wewnętrznych okładzin ściennych, zewnętrznych i wewnętrznych stopni schodowych i parapetów okiennych. Lśniące tafle pięknie rozjaśniają pomieszczenia, doskonale gładkie i nieporowate powierzchnie kamienne idealnie nadają się na blaty kuchenne i łazienkowe, podłogi, np. w łazienkach czy ciągach komunikacyjnych. Wypolerowana nawierzchnia kamienna nie chłonie wody ani zabrudzeń. Posadzki i stopnie z polerowanych kamieni są bardzo higieniczne i proste w utrzymywaniu w czystości. Po ich umyciu należy uważać, gdyż są śliskie do momentu wyschnięcia.